Meet Our Candidates

Kim Guadagno
Kim Guadagno

Governor
 
Carlos Rendo
Carlos Rendo

Lt. Governor
 

State Senate

Mary Gruccio
Mary Gruccio

District 1
 
Chris Brown
Chris Brown

District 2
 
Fran Grenier
Fran Grenier

District 3
 
Michael Pascetta
Michael Pascetta

District 4
 
Keith Walker
Keith Walker

District 5
 
Robert Shapiro
Robert Shapiro

District 6
 
Rob Prisco
Rob Prisco

District 7
 
Dawn Addiego
Dawn Addiego

District 8
 
Chris Connors
Chris Connors

District 9
 
James Holzapfel
James Holzapfel

District 10
 
Jen Beck
Jen Beck

District 11
 
Sam Thompson
Sam Thompson

District 12
 
Declan O'Scanlon
Declan O’Scanlon

District 13
 
Ileana Schirmer
Ileana Schirmer

District 14
 
Lee Eric Newton
Lee Eric Newton

District 15
 
Kip Bateman
Kip Bateman

District 16
 
Daryl J. Kipnis
Daryl J. Kipnis

District 17
 
Mark Csizmar
Mark Csizmar

District 18
 
Art Rittenhouse
Art Rittenhouse

District 19
 
Ashraf Hanna
Ashraf Hanna

District 20
 
Tom Kean
Tom Kean

District 21
 
Joseph Bonilla
Joseph Bonilla

District 22
 
Michael J. Doherty
Michael J. Doherty

District 23
 
Steve Oroho
Steve Oroho

District 24
 
Tony Bucco
Anthony Bucco

District 25
 
Joe Pennacchio
Joe Pennacchio

District 26
 
Pasquale Capazolli
Pasquale Capazolli

District 27
 
Maria Lopez
Maria Lopez

District 29
 
Bob Singer
Bob Singer

District 30
 
Herminio Mendoza
Herminio Mendoza

District 31
 
Paul Castelli
Paul Castelli

District 32
 
Beth S. Hamburger
Beth S. Hamburger

District 33
 
Mahir Saleh
Mahir Saleh

District 34
 
Marwan Sholakh
Marwan Sholakh

District 35
 
Jeanine Ferrara
Jeanine Ferrara

District 36
 
Modesto Romero
Modesto Romero

District 37
 
Kelly Langschultz
Kelly Langschultz

District 38
 
Gerry Cardinale
Gerry Cardinale

District 39
 
Kristin Corrado
Kristin Corrado

District 40
 

State Assembly

Jim Sauro
Jim Sauro

District 1
 
Robert G. Campbell
Robert G. Campbell

District 1
 
Brenda Taube
Brenda Taube

District 2
 
Mayor Vince Sera
Mayor Vince Sera

District 2
 
Philip Donohue
Philip Donohue

District 3
 
Linwood H. Donelson III
Linwood H. Donelson III

District 3
 
Patricia Kline
Patricia Kline

District 4
 
Eduardo J. Maldonado
Eduardo J. Maldonado

District 4
 
Kevin Ehret
Kevin Ehret

District 5
 
Teresa L. Gordon
Teresa L. Gordon

District 5
 
David Moy
David Moy

District 6
 
Winston Extavour
Winston Extavour

District 6
 
Octavia Scott
Octavia Scott

District 7
 
Mike Piper
Mike Piper

District 7
 
Joe Howarth
Joe Howarth

District 8
 
Maria Rodriguez-Gregg
Maria Rodriguez-Gregg

District 8
 
DiAnne Gove
DiAnne Gove

District 9
 
Brian Rumpf
Brian Rumpf

District 9
 
David Wolfe
David Wolfe

District 10
 
Gregory P. McGuckin
Gregory P. McGuckin

District 10
 
Mike Whelan
Mike Whelan

District 11
 
Rob Acerra
Rob Acerra

District 11
 
Ron Dancer
Ron Dancer

District 12
 
Rob Clifton
Rob Clifton

District 12
 
Amy Handlin
Amy Handlin

District 13
 
Serena DiMaso
Serena DiMaso

District 13
 
Kristian Stout
Kristian Stout

District 14
 
Steve Uccio
Steve Uccio

District 14
 
Rimma Yakobovich
Rimma Yakobovich

District 15
 
Emily Rich
Emily Rich

District 15
 
Donna Simon
Donna Simon

District 16
 
Mark Caliguire
Mark Caliguire

District 16
 
Robert Quinn
Robert Quinn

District 17
 
Nadine Wilkins
Nadine Wilkins

District 17
 
Lewis Glogower
Lewis Glogower

District 18
 
April Bengivenga
April Bengivenga

District 18
 
Deepak Malhotra
Deepak Malhotra

District 19
 
Amarjit Kaur Riar
Amarjit Kaur Riar

District 19
 
Joseph Aubourg
Joseph Aubourg

District 20
 
Jon Bramnick
Jon Bramnick

District 21
 
Nancy Muñoz
Nancy Muñoz

District 21
 
Rich Fortunato
Rich Fortunato

District 22
 
John Quattrocchi
John Quattrocchi

District 22
 
John DiMaio
John DiMaio

District 23
 
Erik Peterson
Erik Peterson

District 23
 
Parker Space
Parker Space

District 24
 
Hal Wirths
Hal Wirths

District 24
 
Anthony Bucco
Tony Bucco

District 25
 
Michael Carroll
Michael Carroll

District 25
 
Betty Lou DeCroce
Betty Lou DeCroce

District 26
 
Jay Webber
Jay Webber

District 26
 
Angelo Tedesco Jr.
Angelo Tedesco Jr.

District 27
 
Ron DeRose
Ron DeRose

District 27
 
James Boydston
James Boydston

District 28
 
Veronica Branch
Veronica Branch

District 28
 
Jeannette Veras
Jeannette Veras

District 29
 
Charles G. Hood
Charles G. Hood

District 29
 
Sean Kean
Sean Kean

District 30
 
Michael J. Alonso
Michael J. Alonso

District 31
 
Lauren Digiaro
Lauren Digiaro

District 31
 
Bartholomew Talamini, Jr.
Bartholomew Talamini, Jr.

District 32
 
Ann Corletta
Ann Corletta

District 32
 
Holly Lucyk
Holly Lucyk

District 33
 
Francisco Aguilar
Francisco Aguilar

District 33
 
Nicholas G. Surgent
Nicholas G. Surgent

District 34
 
Nihad Younes
Nihad Younes

District 35
 
Ibrahim Mahmoud
Ibrahim Mahmoud

District 35
 
Marc Marsi
Marc Marsi

District 36
 
Paul Passamano
Paul Passamano

District 36
 
Angela Hendricks
Angela Hendricks

District 37
 
Gino Tessaro
Gino Tessaro

District 37
 
Chris Wolf
Chris Wolf

District 38
 
Bob Auth
Bob Auth

District 39
 
Holly Schepisi
Holly Schepisi

District 39
 
Kevin Rooney
Kevin Rooney

District 40
 
Chris DePhillips
Chris DePhillips

District 40